Ομιλία από τον Senior Lecturer SOE Dan Garcia [EECS, UC Berkeley]

Το φοιτητικό παράρτημα του ΙΕΕΕ στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (IEEE NTUA Student Branch) έχει τη μεγάλη τιμή να υποδέχεται τον Dr. Dan Garcia, Senior Lecturer στο αντίστοιχο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του UC Berkeley.

Η ομιλία με θέμα Transforming K-12 Computer Science: The Beauty and Joy of Computing (BJC) θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 20 Ιουνίου, στις 3μ.μ., στο Αμφιθέατρο Πολυμέσων, κάτω από την Κεντρική Βιβλιοθήκη.

Χάρτης Πολυτεχνειούπολης

BJC was chosen as one of the initial pilots for a new, upcoming non-majors “Advanced Placement Computer Science: Principles” course to broaden participation in computing. The goal of the “CS10K” effort is to prepare 10,000 new high school CS teachers to teach the AP course by 2016. We were funded from the US National Science Foundation to provide summer workshops for 100 HS teachers. This talk will introduce the AP CS Principles framework, our BJC course, the engaging Snap! (Build Your Own Blocks) development environment, our results from running half a dozen teacher training workshops (face-to-face and online) this past summer, and using online education to get to 10,000 teachers in the future.

DanGarciaUCBFaculty2004Dr. Dan Garcia is a Senior Lecturer with Security Of Employment (SOE = “tenured” teaching faculty) in the Computer Science Division of the EECS Department at the University of California, Berkeley, and joined the faculty in the fall of 2000. Dan received his PhD and MS in Computer Science from UC Berkeley in 2000 and 1995, and dual BS degrees in Computer Science and Electrical Engineering from MIT in 1990. He has won all four of the department’s teaching awards (the only one ever to do that), and holds the record for the highest teaching effectiveness ratings (6.7/7) in the history of the dept’s intro courses. He was chosen as an ACM Distinguished Educator in 2012.

*Η επαφή με τον Dr. Dan Garcia έγινε με την επίσκεψης δύο μελών του IEEE NTUA SB στο Berkeley στα πλαίσια του Y-educational trip.