Σεμινάριο του Nokia Technology Center

Το IEEE NTUA Student Branch σε συνεργασία με το Nokia Technology Center της Αθήνας διοργανώνει ημερίδα για την ανάλυση τεχνολογιών που αναπτύσει η εταιρεία στον τομέα των τηλεπικοινωνιών και της πληροφορικής.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιήσει ο κύριος Γεώργιος Γκέλλας της Nokia, την Τετάρτη 4 Ιουνίου από τις 11:00 μέχρι τις 19:00 στο Αμφιθέατρο Πολυμέσων της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου:

11.00 – 12.30 EPC part1
12.30 – 12.45 break
12.45 – 14.30 EPC part2
14.30 – 15.30 coffee break
15.30 – 17.00 Telco Cloud part 1
17.00 – 17.15 break
17.15 – 19.00 Telco Cloud part 2

Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ

nsn

Αναλυτική Περιγραφή

Evolved Packet Core (EPC)

1. Mobile Broadband and the Core Network Evolution

11. SDN, Cognition in EPC
12. IT-Telecom Convergence

—————————–

The Evolved Packet Core (EPC) lecture aims at familiarizing the audience with the EPC use cases, the functionalities needed to support them, the relevant concepts and architecture. The standardized functional entities shall be described, notions like session management, mobility management, QoS, policy control, charging etc. shall be analyzed. Basic procedures of the 3GPP standards shall be explained. Voice over LTE (VoLTE) shall be presented as an example of an EPC service. In the context of the VoLTE, interworking with the IP Multimedia Subsystem (IMS) shall be described and special attention shall be paid to dedicated bearers.

The Telco Cloud lecture aims at providing the background needed in order to embrace cutting edge IT technologies, like cloud computing and Software Defined Networks (SDN), in the telecommunications area and especially the mobile broadband. In this context a basic introduction to both of these technologies shall be covered, together with a short description of some relevant open source projects, namely the OpenStack (a fully fledged IaaS solution) and the OpenDayLight (the most recent open source SDN controller). The benefits of introducing the abovementioned technologies to the telco shall be analyzed. Some recent proposals on an SDN based EPC architecture shall be presented. Cognition shall be shortly addressed. Last but not least a short overview of Nokia’s Technology Vision 2020 shall be explained.

About the presenter: Dr. Georgios Gkellas received his MSc and PhD degrees in Nuclear and High Energy, Particle Physics from the University of Athens. He had a post doctorial position in the context of the EU project HaPHEEP (Hadronic Physics with High Energy Electromagnetic Probes) in the University of Bonn. With 15 years of experience in the Telecom and IT areas in various positions as analyst, architect, engineer, account manager, business development. Dr. Gkellas is constantly following cutting edge technologies in his area of involvement like cloud computing, software defined networking, cognition, future internet.

About Nokia: Nokia specializes in mobile broadband. Nokia consistently operates at the forefront of each generation of mobile technology, inventing the new capabilities its customers need in their networks. Nokia believes that device evolution and application innovation will continue driving the exponential growth in demand for personalized mobile broadband. This demand and the associated usage profile define the key requirements for future mobile networks in terms of capacity, latency, automation, resource utilization and energy efficiency. Nokia’s response to this environment is reflected in Nokia’s vision of a fully software defined “liquid” network architecture – a network architecture that combines highest efficiency with flexibility and is the foundation to deliver the best experience to every mobile broadband user.

About TC Athens: Nokia’s Technology Center in Athens, with a size of more than 600 engineers, is one of the main R&D locations of Nokia worldwide, specializing in the development of products for the packet core. TC Athens is active in the whole lifecycle of products’ development like requirements analysis/specification, architecting, design, implementation, verification, and support.